Asidik Bazik Gıdalar Neler

Yediğimiz çeşitli gıdalar kullanıldıktan sonra kanımızı asidik veya bazik hale getirirler. Sağlıklı ve vücudun dayanıklı kalabilme­si için, yenilen gıdaların kanımızı asit mi, yoksa bazik mi yaptığı bilinmelidir. Gıdaların ekşi veya tatlı olmasının, bunların kanımızı asidik veya bazik yapmasıyla bir ilgisi yoktur.
Sağlıklı kişilerde tüm günlük yiyeceklerin % 60 – 70’inin kanı­mızı bazik yapıcı, kalan % 30 – 40’ınm da (ağırlık olarak) asidik ya­pıcı olması gerekir. Sinirli kimseler, zayıf kimseler, kemik yapısı zayıf olanlar, çok üşüyenler ve dişleri çürümeye başlayan çocuklar (bunlar uykuda dişlerini gıcırdatır), bazik gıda miktarını daha da fazla yemelidirler.
Şu da önemlidir : Ateşli hastalıklarda bilhassa çocuklara asit (ekşi) meyve suyu (limon, portakal) verilmemelidir. Aksi halde ateşleri devam eder ve hasta, dayanıklılığını kaybeder.
Grip, öksürük, kulak iltihabı, sinüzitte asidik (ekşi) meyveler hiç yenilmemelidir. Buna karşılık romatizma ve artritte ekşi mey­veler faydalıdır.

Asidik Bazik Gıdalar Neler yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.
Asidik Bazik Gıdalar Neler İlk Yorumu Sen Yap Yazar:

Tutmayın beni... Yorum yazcam.

Yorum ekleye bilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

 

Yorum içerisinde kullanabileceğiniz Html tagları :
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Yazıya yorum yazdığınızda yorumunuzun hemen yanında bir Gravatarınız yayınlanacaktır.Hani benim Gravatarım?.