Hangi Yiyecek Ne Zaman Sürede Hazmedilir ?

Yiyeceği hazmetmekte sorun çeken arkadaşlarımız için bir kaç bilgi vermek istedik. Bu süreler önemli sürelerdir. Sağlığınız için hangi yiyeceği ne kadar sürede hazmettiğinizi bilirseniz ona göre hareket etmenizde kolaylaşır. Örneğin çırpma yumurta 1 saatte hazmedebildiğimiz halde katı yumurtayı 5-6 saatte hazmederiz. Sağlıklı veya hasta kimseler, yemek listesi yaparken aynı öğüne hazım süreleri yakın yemekleri yan yana getirmeye ça­lışmalıdırlar. Aksi halde midede birisi hazmolduğu halde öbür ye­meğin hazmı devam eder. Aşağıda çeşitli yiyeceklerin hazım sürele­ri verilmiştir. Bilhassa kuru yemişlerin hazmı 5 saat sürmektedir. Bunlar akşamlan yenilmemelidir. Aksi halde o gece uyku kâbuslar içinde geçer ve gece dinlenmeden kalkılır. Bilhassa kalp hastaan, asla kuru yemiş yememelidirler.

Çeşitli yiyeceklerin hazım süreleri şöyledir:
1,5 saat sürenler : Av etleri haşlaması, beyin haşlama, çırpma yumurta, ıspanak, taze fasulye, taze bezelye, kereviz ve diğer seb­zeler, kompostolar ve marmelatlar.
2 – 2,5 saat sürenler : Dana – koyun ızgara, piliç haşlama, yağsız balık haşlama, rafadan yumurta, çiğ süt, külde patates, makarna, börek, pilav, mercimek – bezelye çorbası, ekmek, bisküvi.
2,5 – 3 saat sürenler : Dana – sığır kızartma, piliç kızartma, ba­lık kızartma, katı yumurta, şalgam, kereviz haşlama, haşlama pa­tates.
3,5 – 4 saat sürenler : Dana – koyun haşlama, yağlı ve kart av etleri, dil haşlama.
5 saat sürenler : Kuruyemişler ve bakliyat.

Hangi Yiyecek Ne Zaman Sürede Hazmedilir ? yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.
Hangi Yiyecek Ne Zaman Sürede Hazmedilir ? 1 Yorum Yazar:

One Comment »

  • biber hapı demiş ki:

    hazmı daha uzun süren yiyecekler yesek, acaba dahamı geç acıkırız ? 6-7 saat hazmolmayan yiyecekler yokmudur acaba ?

Tutmayın beni... Yorum yazcam.

Yorum ekleye bilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

 

Yorum içerisinde kullanabileceğiniz Html tagları :
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Yazıya yorum yazdığınızda yorumunuzun hemen yanında bir Gravatarınız yayınlanacaktır.Hani benim Gravatarım?.