Hangi yiyecekler hazmı kolaylaştırır ?

Proteinler ve asitler :
Yiyeceklerle birlikte sirke veya limon kullanılmasının mide asidini azaltacağı sanılır. Aslında öyle olmaz. Balıklar veya kabuk­lu deniz ürünleri üzerine sıkılan limon,ağız ve midede salgıyı ar­tırır ve hazmı kolaylaştırır. Sirkenin de etkisi aynıdır. Salata, üze­rindeki şirke, aynı öğünde yenilen etin hazmını kolaylaştırır. Yal­nız gerek limon ve gerekse sirke az olmalıdır.

Sonuç : Az sirke, domates suyu veya limon, proteince zengin gıdaların (et, balık, yumurta) hazmım kolaytırır. Fakat sirke ve­ya limon fazla alınırsa, hazım süresinin uzamasına neden olurlar. Herkes midesinin asit durumunu bilmeli ve ona göre limon veya sirke miktarını ayarlamalıdır. Bazı genç kimselere bir kahve kaşığı sirke veya limon kâfidir. Orta ve ileri yaşlılarda ise, bir tatlı kaşı­ğı gerekebilir.

Hangi yiyecekler hazmı kolaylaştırır ? yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.
Hangi yiyecekler hazmı kolaylaştırır ? İlk Yorumu Sen Yap Yazar:

Tutmayın beni... Yorum yazcam.

Yorum ekleye bilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

 

Yorum içerisinde kullanabileceğiniz Html tagları :
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Yazıya yorum yazdığınızda yorumunuzun hemen yanında bir Gravatarınız yayınlanacaktır.Hani benim Gravatarım?.