Hangi Yiyecekler Vitaminleri Engeller

Bazı yiyecekler, vitaminlerin etkilerini engeller. Bazı yiyecek­ler de diğer bazı yiyeceklerin faydasını veya hazmını engeller. Bun­lar bilinmeli ve o nevi yiyecekler, aynı öğüne getirilmemelidir.

1) Çiğ yumurta akı: Çiğ yumurta akı, sütle beraber alınınca, sütün hazmını çok zorlaştırır. Bazı zayıf çocuklara süt içerisinde çiğ yumurta çırpılarak verilir. Bu hatalıdır. Çocuk ne yumurtadan ve ne de sütten gereğince yararlanamaz ve hazım yollarında bozul­malar olur.

Bu şekilde, rafadan pişirilen yumurtanın bir kısım beyazı pi­şer, bir kısım beyazı pişmez ise, çiğ kalan pişmiş olan kısmın da hazmına mani olur. Bu nedenle, yumurtalar üzerlerini örten su içe­risinde haşlanmalıdır. Yumurtanın akı katılaşmalıdır. Çiğ yumur­ta akı, pankreas bezesinden gelen tripsin enzimini etkisiz hale ge­tirmek suretiyle sütün ve pişmiş yumurta akının hazmım önle­mektedir.

Yumurta akı Bs (Biotine) vitaminini de etkisiz hale koyar. Bu nedenle, zayıf ve hasta kimselere çiğ yumurta içmeleri önerilmez. Yumurta akı pişirilmek suretiyle yenilerek bu önleyici etkileri giderilir.

2) Çiğ sütte de tripsin enziminin etkisini azaltan bir özellik vardır. Midesi zayıf, hasta kimseler çiğ sütü hazmedemezler ve on­larda gaz yapar. Bunlar, sütü kaynatıp öyle içmelidirler. Kaynat­ma, sütteki fena etkiyi ortadan kaldırır.

3) Pirinç, yulaf unu, yulaf ezmesi ve mısır ununda fitik-(Phytique) asit vardır. Bu asit, pişme ile giderilemez ve hazmı ya­vaşlatıcı, mide asidini azaltıcı etkisi vardır. Bu nedenle midesi ek-şiyenlere, asit fazlalığı, olanlara, mide ülseri olanlara yulaf ezmesi çorbası önerilir. Bu çorba, mide asit salgılamasını frenler. Bir süre sonra bu bırakılmalıdır. Aksi halde mide bu sefer de az asitten ha­zımsızlık çeker.

4) Bakliyat tanelerinde (kuru fasulye, mercimek, nohut, be­zelye, soya fasulyesi, fıstık) proteinlerin hazmını önleyen maddeler vardır. Bunlar çiğ yenirse, o zaman bu zararlı etkilerini gösterirler. 100°C’de 2 – 3 saat kaynatılınca bu zararlı etkileri yok olmaktadır. Yalnız bakliyat taneleri, basınçlı (düdüklü) tencerelerde de pişiril-memelidir. Zira 110- 120°C’nin üzerinde ısıtılınca bu sefer de pro­teinler bozulmaktadır. Bakliyat tohumları pişirilmeden önce 5 – 6 saat bol suda ıslatılırlarsa, zararlı maddeler suya geçmekte, bun­ların kalan kısmı da pişirme ile gitmektedir. Bakliyelerin fazla gaz yapması, bu zararlı maddelerin varlığından ileri gelmektedir.

5) Fitik (Phytique) asit, bakliyeden başka hububat tanelerin­de de bulunur. Bu asit, sadece proteinlerin hazmını önlemekle kal­maz, vücudun kalsiyum ve fosforalımmı da önler. Bu nedenle, aşı­rı bakliyat ve hububat yenilen yörelerde, insanlar yeterince kalsi­yum ve fosfor alamazlar. Bu yöre insanlarının boylan ortadır; diş­leri çabuk çürür (Ortaanadolu); yaşlanınca boylan çok küçülür. Fazla bakliyat, hububat ve ceviz yenilen yörelerde vücudun kalsi­yumsuz ve fosforsuz kalmasını önlemek için süt ve peynir fazla ye­nilmelidir. Kars yöremizde insanların ve bilhassa yaşlılann bile boylu olması bu nedenledir. Buralarda et, sebze ve meyve de faz­la yenilerek vücudun demir, çinko ve magnezyum açığı kapatılma­lıdır.

6) Ökzalik asit: Çeşitli sebze ve meyvelerde bulunan okzalik asit, vücutta kalsiyum ile birleşerek böbrek taşı yapar ve ayrıca vücudun kalsiyumsuz kalmasına neden olur. Bu aside havi yiye­cekler fazla yenilmemelidir. Fazla yenilen yörelerde günlük süt ve peynir miktarı artırılarak vücudun kalsiyumsuz kalması önlenme­lidir.

Hangi Yiyecekler Vitaminleri Engeller yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.
Hangi Yiyecekler Vitaminleri Engeller İlk Yorumu Sen Yap Yazar:

Tutmayın beni... Yorum yazcam.

Yorum ekleye bilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

 

Yorum içerisinde kullanabileceğiniz Html tagları :
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Yazıya yorum yazdığınızda yorumunuzun hemen yanında bir Gravatarınız yayınlanacaktır.Hani benim Gravatarım?.