İşte sağlık

Günümüzde hastalıkların çeşitleri o kadar çoğaldı ki, birinden birine yakalanmamak neredeyse mümkün değil. Ama bir çok hastalıktan belli tetbirler alarak korunabiliriz. Mutlu ve huzurlu bir hayat için uyulması gereken temel kurallarından bazılarına bir göz atalım.

 • Anne sütü şart: Sağlıklı bir vücudun temeli dünyaya gelinen ilk anlarda başlar. Bebek beslenmesinde anne sütünün eşi,benzeri,dengi yoktur.İlk 6 ay anne sütüyle beslenen bir çocuğun vücudu hastalıklara karşı çok fazla dirençli olur. Hayatın ilriki alanalarında kansızlık çekmez ve daha zeki olur.
 • Hareketli olmak:Vücudun sürekli harekete, egzersize ihtiyacı vardır. Yürüyüş hafifi koşma,merdiven çıkma,bisiklete binme en güzel ve basit egsersizlerden birkaçıdır. Ama bunların düzenli yapılması şarttır.Kendinizi zorlamadan, yorgunluktan kaçarak hayat tarzı haline getirilen hareketli yaşam,bir çok hastalığı ve erken yaşlanmayı geciktiren en önemli etkenlerdendir.Fiziksel aktivitelerin azalmasıyla kalp-damar sağlığı,aşırı şişmanlık,yüksek tansiyon,sık görülen başağrıları,bel ağrıları,kas krampları ve bulara benzer onlarca hastalık yaygınlaşmaya başlamıitır.
 • Aile ortamı: Huzurlu bir aile ortamı ham cocuklar hem de eşler için çok önemlidir.dengeli bir aile içinde bulunmak rahatsızlıkların panzehiridir.
 • Şişmanlıktan kaçınma:Şişmanlık beraberinde birçok hastalığı dolaştırmaktadır.Hem ruh hem de bedensel sağlığımız açısından bir şey yerken bir çokdefa düşünmemeizde fayda var.
 • Gıdalar doğal tercih edilmeli:  Vücudumuza kabul ettiğimiz besinlerin doğal olmasına çok dikkat etmeliyiz.Sunni şeker yerine bal ve pekneze,tatlılar yerine meyvelere ağırlıkvermeliyiz.Margarin yerine zeytinyağı veya tereyağı tercih etmeliyiz.
 • Uyku yeterli ve dengeli olmalı:İnsanın vücut ve ruh dengesini sağlayan,en az yemek,içmek,nefes almak kadar önemli olan bir diğer eylem uykudur.Ne az ne çok uyunmalı.Her şey kararında olmalı.
 • Kendinizle ve çevrenizle barışık olmalı:Hem kendimizke hem de çevremizle barışık olmak, etrafımıza pozitif bakmak, sevgi dolu olmak önce psikolojimizi ardından da hayatımızı düzene sokacaktır.
 • Stres, gerginlk ve sıkıntılsrdan uzak durmak: Aşırı gerginlikler çok daha çabuk yaşlanmamıza yol açar.
 • Sigara,alkol ve uyuşturucu asla kullanmamalı:Bu üç madde başta sağlığımızı olumsuz yönde etkiler, ardından bize yaşlı bir vucut bırakacaktır.
 • Zina, fuhuş ve gayri meşru ilişkilere yaklaşmamalı:Bu tür ilişkiler ruhi dengeyi altüst eder ve kalbi yorar, hemde de AİDS başta olmak üzere zührevi hastalıklara yakalanma riski bulundurur.
 • Güneşte fazla kalmamalı: Öğle saatlerin de güneş ışınlarının deri üzerinde olusuz etkileri görülür. Cilt kanserive kıruşık  başta olmak üzere birçok zarar meydana getirir.
 • Seyehata çıkmalı:Hava ve ortam değişikliği insan sağlığı üzerinde faydalı etkiler yaratır.
İşte sağlık yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.
İşte sağlık 1 Yorum Yazar:

One Comment »

 • akipa demiş ki:

  ekmek , pilav , şeker den uzak durun zayıflıkta farkı görün

Tutmayın beni... Yorum yazcam.

Yorum ekleye bilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

 

Yorum içerisinde kullanabileceğiniz Html tagları :
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Yazıya yorum yazdığınızda yorumunuzun hemen yanında bir Gravatarınız yayınlanacaktır.Hani benim Gravatarım?.