Kaz Etinin Faydası

Kaz eti genellikle yağlıdır. Bu sebeple hazmı zordur. Yağında kolesterol fazladır. Kaz, suda haşlanarak yağından arınmak suretiyle, az miktarda yenilebilir. Damar sertliği, kolesterol, kalp rahatsızlığı ve hazımsızlık çeken­ler, bunu yememelidir.

Kaz Etinin Faydası yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.
Kaz Etinin Faydası 1 Yorum Yazar:

One Comment »

  • CEMAL DÜNDAR demiş ki:

    Benim için allahın yarattığı en lezzetli kümes hayvanlarından biridir. Zaten Yılın belli aylarında yenmesi ayrı bir güzellik katıyor. Çok sevrim. Allha şükür bana hiç dokunmuyor.Kaz yeme zamanı gelince beni bir telaş alır ve muhakkak en az üç defa yerim. Haşlamasıda güzel kaz asmasıda güzel.Tabiki bulgur pilavı ile yiyeceksin yanında ayran veya hoşaf offf. ağzım sulandı.Afiyet olsun….

Tutmayın beni... Yorum yazcam.

Yorum ekleye bilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

 

Yorum içerisinde kullanabileceğiniz Html tagları :
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Yazıya yorum yazdığınızda yorumunuzun hemen yanında bir Gravatarınız yayınlanacaktır.Hani benim Gravatarım?.