Mantar Zehirlenmesi

Kırlardan toplanılan çoğu mantar zehirlidir. Kültür mantarlarından da alt tarafı siyahlaşmış , şapkası açılmış ve kartlaşmış olanlar insana zehirlidir. Gıda garantisi olmayan mantarlar yenilmemeleridir. İçerisine konan gümüşün kararması, sirke katılması gibi zehirlili­ği gösterdiği söylenen şeyler garantili değildir ve güvenip yenilme­melidir.
Zehirli mantarlar, insanı öldürebilir. Zehirli mantarlar yendik­ten 5 -10 saat sonra zehir etkisini göstermeye başlar. O zaman ka­na geçmişlerdir. Sürekli kusma olur; el – ayak kızarır ve soğur; mi­de yanar. Hasta hemen yatağa yatırılmalı ve hemen doktora haber verilmelidir. Hastaya saatte bir su bardağı ılık tuzlu su içirilmeli­dir.

Mantar Zehirlenmesi yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.
Mantar Zehirlenmesi İlk Yorumu Sen Yap Yazar:

Tutmayın beni... Yorum yazcam.

Yorum ekleye bilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

 

Yorum içerisinde kullanabileceğiniz Html tagları :
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Yazıya yorum yazdığınızda yorumunuzun hemen yanında bir Gravatarınız yayınlanacaktır.Hani benim Gravatarım?.