Ömrü uzatan 7 gıda

  1. BADEM:Hergün bir çay fincanının yarısını doldururacak miktarda, yano 30 gram badem yemeyi ihmal etmeyin.Omega -3 asitli yağları açısından oldukca bir besin olan badem,kandaki kötü kolestrol (LDL) oranını yüzde 4.4 oranında düşürüyor.Badem böylece damar tıkanıklıklarını önleyerek, dolaşım sisteminin düzenli olarak çalışmasını sağlıyor; kalbi koruyor.
  2. KAHVE: Günde iki fincan kahve ,özellikle orta yaşlardan sonra görülen Parkinson ve Tip-2 diyabete karşı vücudu koruyor.Kahvede bulunan kafein maddesi,diyabete yakalanma riskini yüzde 35 azaltıyor.Ayrıca ağrı kesici özelliği de bulunuyor.Ancak kahveyi kalsiyum deposu olan sütle için.Böylece kafein kemileri zayıflatmasını engellemiş olur.
  3. TARÇIN:Her yemekten sonra içinde tarçın bulunan bir tatlı yemeyi unutmayın.Tatlı yemek istemiyorsanız,küçük bir çay kaşığı tarçınısuya ekleyerek içebilirsiniz.Tarçın kan şekerini düzenliyor.Ayrıca sinir sistemini rahatlatıyor.
  4. PATATES:Antioksidanlar yönünde çok zengindir.En yararlı 100 besi arasında 17. sırada yer alır.Akciğer kanseri,diyabet ve kalp krizine karşı korur.Ancak patatesi kızartmak yerine,yağsız bir şekide haşladıktan sonra yemeyi tercih edin.
  5. SEBZE CORBASI: Doyurucu ancak kalorisiz yiyecek olduğu için özellikle kilo vermek isteyenlerin bir numaralı tercihi.Ayrıca, özellikle sebze çorbası sodyum bakımından zengin.Bir kase sebze çorbasında 500 miligram sodyum bulunur.Sodyum, sinir sistemi ve kasların düzenli olarak çalışmasını sağlar.Ayrıca vücuttaki sıvı dengesini sağlar.Ancak günde 1500 miligramdan fazla sodyum tansiyon ve kalp rahatsızlıkları konusunda tam ters etki yapıyor.
  6. ZEYTİNYAĞI:Zeytinyağı kanser riskini azaltıyor.Günde 25 ml.zeytinyağı alanların idrarında,hücrelere zarar veren veren maddelerin azaldığını ortaya çıkardı.Zeytinyağı kanserin yanısıra iyiy kolestrol (HDL) oranın artmasını sağlayarak kalbi koruyor, 1 çorba kaşığın zeytinyağında 120 kalori bulunuyor.Bu nedenle günde 6 çorba kaşığını geçmemek gerekir.
  7. ÇAY:Siyah ve yeşil olsun,her türlü kanser rikinin azalmasında etkili rol oynuyor.Çay, kadınlarda rahim kanserine yakalanma riskini yüzde 50 azaltıyor.Göğüs kanseri içinse yüzde 60’a kadar çıkıyor.Çay ayrıca Alzheimer ve kalpnkrizine karşı vücudu koruyor.
Ömrü uzatan 7 gıda yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.
Ömrü uzatan 7 gıda İlk Yorumu Sen Yap Yazar:

Tutmayın beni... Yorum yazcam.

Yorum ekleye bilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

 

Yorum içerisinde kullanabileceğiniz Html tagları :
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Yazıya yorum yazdığınızda yorumunuzun hemen yanında bir Gravatarınız yayınlanacaktır.Hani benim Gravatarım?.