Patates, patlıcan, domates zehirlemesi

Bu 3 sebzede Solanin denilen bir zehir oluşur ve insanlar için şiddetli zehirdir. Solanin, yeşil domates ve olgunlaşmamış patlı­canlarda vardır. Bu nedenle, sonbaharda turşuluk olarak satılan yeşil domatesler ve yeşil – siyah ufak patlıcanlar, sağlık için zarar­lıdır. Bunlarda önemli miktarlarda solanin vardır. Yiyenlerde bu­lantı, kusma ve ishal yapar; daha fazla olursa komaya sokar. Pa­tatesler, sıcak yerde çimlenir ve gözlerinde solanin meydana gelir. Bu çimlenmiş patatesler sağlığa zararlıdır. Patatesler serin yerler­de saklanmalı ve gözleri sürmüş ise, bir bıçakla gözler derin oyu­lup atılmalıdır.

Patates, patlıcan, domates zehirlemesi yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.
Patates, patlıcan, domates zehirlemesi İlk Yorumu Sen Yap Yazar:

Tutmayın beni... Yorum yazcam.

Yorum ekleye bilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

 

Yorum içerisinde kullanabileceğiniz Html tagları :
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Yazıya yorum yazdığınızda yorumunuzun hemen yanında bir Gravatarınız yayınlanacaktır.Hani benim Gravatarım?.