Pilav Ve Makarna İle İlgili Pratik Bilgiler

PİLAVIN PİŞİRME ISISI

  Pilavı önce yüksek ısıda,kaynamaya başladıkdan sonra da düşük ısıda pişirirseniz ,kıvamlı ve lezzetli olur.

 PİLAVI ISITIRKEN

  Pilavınızı bir öğünlük hazırlamanızı öneririz.Çünkü ısıtıldığında lezzeti değişir .Isıtmak zorunda kaldğınız pilavın üzerine biraz sıcak su eklerseniz pirinçler kurumadan ısınırlar.Yada pilav tenceesini ,yanan ocağa oturttuğunuz içi su dolu daha büyük bir tencerenin içine koyup suyun sıcaklığı ile ısıtabilirsiniz.

PİRİNÇ TANELERİ YAPIŞIYORSA

Pişerken pilav karıştırmak pirinçteki nişastayı açığa çıkaracağından tanelerin birbirine yapışmasına neden olur.Bu nedenle suyunu ekledikden sonra pilavınızı karıştırmayın .Ayrıca pilavınızın altını kapattıkdn sonra üzerine kağıt bir havlu koyup kapağı kapalı olarak en az 5-10 dakika demlendirip servis yapın.Kağıt havlu buharı çekeceğinden tanelerin birbirine yapışmasını önler.

PİLAVA KOKU VE LEZZET VERİN

Pilavınızda değişik bir lezzet yaratmak için ,üzerine bir tutam hindistancevizi serpin .Kokusuna bayılacaksınız.

SAFRANLI PİLAV YAPARKEN

Safranlı pilav yaparken, kullanmadan önce safranı yarım fincan suda on dakika kadar bekleterek daha sonra pilava ekleyebilirsiniz.

PİLAVINIZIN TANE TANE OLMASI İÇİN

Pişireceğiniz pilavın tane tane ve beyaz olmasını istiyorsanız tencereye incecik bir dilim limon yada birkaç damla limon suyukoyun.

MAKARNA HAŞLARKEN

Makarnanızı derin, yüksek ve ısısyı her yere eşit dağıtacak bir metalden yapılmış tencerede ve bol suda haşlayın.

MAKARNAYI PİŞİRİRKEN

Paketin üzerideki pişirme sürelerine dikkat edin.Su kaynadıktan sonra makarnayı içine atın ve yeniden kaynamaya başladığı andan itibaren süre tutmaya başlayın.

TUZU UNUTMAYIN

Tuz makarnanın tadını ortaya çıkarır.Bu yüzden haşlama susyuna mutlaka tuz ekleyin.Özellikle kaya tuzu makarna için idialdir.

Tuzu suya,kaynadıktan sonra ilave edin.

MAKARNAYI TATLANDIRIN

Pişirme sırasında makarnanızın suyuna katacağınız et ve tavuk suyu tabletleri,karabüber, kiyon, pul biber,kekik, nane gibi tatlandırıcılar makarnanıza farklı lezzetler kazandıracaktır.

MAKARNA SOSU

Makarnanızın tadı haşlama suyuna gececeğinden sos yaparken haşlama suyundan kullanırsanız sosun laezzeti ve besin değeri artacaktır.

MAKARNA SÜZGECE YAPIŞMASIN

Bol suda ve arasırara karıştırarak haşladığınız makarnaya yağ katmaya gerek yoktur.Ancak süzgeçte biraz bekletmek gerkiyorsa, yapışmalarını engellemek için az miktarda sıvı yağ eklemek gerekir.

MAKARNA SÜZGECİ SEÇİMİ

Mkarnanızı süzmek için geniş delili değil nce delikli süzgeçleri tercih edin.Geniş deliki süzgeçler suyun bir anda akmasına neden olduklarınada makarnalar birbirine yapışabilir.ç

SOSU DAHA İYİ KARIŞSIN

Makarnayı pişirir pişirmez bekletmeden süzün.Makarnanızı süzerken kayganlığını gidermeyecek kadar nemli bırakırsanız sos makarnaya daha iyi karışır.

SOS NE ZAMAN EKLENMELİ ?

Makarnanızı pişer pişmez süzgeçte bekletmeden sosla karıştırmak gerekir. Makarna ve sosu karıştırmak için; ısıtımş, geniş ve derin kap kullanın.Sos hazırladığınız kap büyüklüğü uygunsa karıştırma işlemi için kullanabilirsiniz.

Pilav Ve Makarna İle İlgili Pratik Bilgiler yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.
Pilav Ve Makarna İle İlgili Pratik Bilgiler İlk Yorumu Sen Yap Yazar:

Tutmayın beni... Yorum yazcam.

Yorum ekleye bilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

 

Yorum içerisinde kullanabileceğiniz Html tagları :
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Yazıya yorum yazdığınızda yorumunuzun hemen yanında bir Gravatarınız yayınlanacaktır.Hani benim Gravatarım?.