Şeker Hangi Gıdalarda Vardır ?

Şekerler ve diğer gıdalar :
Üzüm, incir gibi tatlı meyve şekerlerinin hazmına lüzum yok­tur. Bunlar çabucak kana geçerler. Çay şekeri ile sütün içersindeki az miktardaki şeker (laktoz), kısabir sürede sindirilir ve onlar da kana hemen geçer.
Bu kolay hazmolan şekerlere havi (üzüm, incir) ve çay şekeri gibi gıdalar, hazımları uzun süren et, yağ, hamur işleri ile birlikte yendiklerinde, et, yağ ve hamur işleri hazmolana kadar, kolay haz­molan şekerler de midede bekler. Bu süre zarfında bunlar ferman­tasyona uğrarlar ve midede gaz meydana gelir. Bu aşın gaz, tüm hazmın yavaşlamasına ve hazım bozukluklarına neden olur.
Özet olarak; dondurma, pasta, bal ve şekerleme gibi tatlılar, fazla miktarlardaki et ve hamur işleri gibi yemeklerle yenmeme-li; yenilmesi gerekirse, çok az yenilmelidir. Dondurma, tatlılar, tatlı meyveler, bal, kompostolar, salata ve sebzelerle birlikte yeni­lebilirler.

Şeker Hangi Gıdalarda Vardır ? yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.
Şeker Hangi Gıdalarda Vardır ? İlk Yorumu Sen Yap Yazar:

Tutmayın beni... Yorum yazcam.

Yorum ekleye bilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

 

Yorum içerisinde kullanabileceğiniz Html tagları :
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Yazıya yorum yazdığınızda yorumunuzun hemen yanında bir Gravatarınız yayınlanacaktır.Hani benim Gravatarım?.