Sigaranın zararları

ATEŞLE YAKLAŞMA: SİGARA

Son 20 yıllık çalışmalar sigara içnlerin içmeyenlerere oranla yüzlerinde daha fazla yaşlılık belirtileri ve ciltlerinde daha fazla kırışıklık olduğunu göstermektedir.Uzun süre sigara içenlerin cildi, vaktinden önce yaşlanır.Sigara icenlerin yüzlerindeki yaşlılık belirtilerinin nedenlerinden biri, sigara dumanı nedeniyle derinin neminin azalmasıdır. Bir başka etken sigarayı dudakta sabit tutmak yada dumanın gözü tahriş etmesini endellemek için sürekli yapılan yüz hareketleridir.

   Sigaradaki nkotin, tırnaklar ve saçlarda sarımsı renk değişikliği yapabilir. Saçlarınız beyazlar.Sigaraya bağlı dudak kanseri gelişebilir.Ayrıca sigara damarlarda daralmaya neden olup, tüm organlarda olduğu gibi deride de besin oksijen akışını azaltır. C ve A vitamini eksikliği yapabileceği için yaraların iyileşmesi gecikir, kanamalar artar.

   DİKKAT !

   Bilimsel veriler kesin ve net olarak, sigara içmenin dışsal deri yaşlanmasına neden olduğunu bildirmektedir. Her ne kadar cildin yaşlanmasına uygun bir çok tedavi modeli varsada bu gün için en etkili yaklaşım koruyucu tedavidir.

   Sigara içiyorsanız:

Günde en az 2 litre sıvı tüketin.Bol meyve ve zebze tüketin. A,C,E vitaminlerinden zengin olan kırmızı ve yeşil zebzelere  E vitamininden zengin olan zeytinyağıyla birlikte tüketmek vücudun sigaranın oluşturduğu tahribatı kolay onarmasını sağlar.

Sigaranın zararları yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.
Sigaranın zararları İlk Yorumu Sen Yap Yazar:

Tutmayın beni... Yorum yazcam.

Yorum ekleye bilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

 

Yorum içerisinde kullanabileceğiniz Html tagları :
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Yazıya yorum yazdığınızda yorumunuzun hemen yanında bir Gravatarınız yayınlanacaktır.Hani benim Gravatarım?.