SOLUNUM YOLLARI TIKANMASI VE İLK YARDIM UYGULAMALARI

  • Soluk yoluna yabancı cisim kaçtığında kendiliğinden oluşanöksürük ile yabancı cisim dışarıya atılabilir.Yani öksüren, konuşan, bağıran bir kişiyi sadece sakinleştirmeye motive etmek gerekiyor.Ancak kişi öksüremiyor, konuşamıyor, morarıyor ve kızarıyorsa yani yabancı cismi atamıyorsa atamıyor ise mutlaka müdahele etmek gerekir.Bunun içinde karına bastırma (Hiiemlich Metodu) uygulanır.Bir yandan da sağlık ekiplerine de ulaşmak gerekir.
  • Karına basmada kişinin arkasına geçilir ve hastanın arkasında gövdesine sarılarak sağ el yumruk yapıp kamburlarının bileşimini ile  göbek deliğinin ortasına yerleştirilir.Sol el ile sağ el kavranırve eller kuvvetle içe ve yukarı doğru bastırılır. Bu işleme yabancı cisim çıkana kadar ya da hastanın şuuru kapanıp yere kadar devam edilir.Hastanın şuuru kapanır düşerse sert zemine sırt üstü yatırır ve kalp masajı ve solunum desteği verilmeye çalışılır.
  • Bu arada yabancı cismin çıktığı görülürse ağız temizlenerek gerekirse solunum ve kalp desteği verilir.
  • Büyük coçuklarda da karına bastırma yöntemi uygulanır.Bebeklerde ise, sırta vurma ve göğse baskı yöntemi ile yabancı cisim çıkartılmaya çalışılır.
  • Bebeklerde kol ve el üzerine yüzü koyun yatırılarak sırtına dört beş kez vurulmalıdır. Göğüs ve sırttan sıkıştırma olduğu için yabancı cisim dışarı atılır. Yabancı cisim bu vurmalarla çıkmazsa bebek diğer kola yatırılır ve göğüsü yukarıda kalınca beş kez hafif çöktürülerek kalp basısı yapılır. Yabancı cisim çıkarılana yada sağlık ekipleri gelene dek göğüs basısı ve sırta vurma işlemlerini beşer kez olarak devam edilir. Çocuklarda soluk yolundan yabancı cisim çıkartmak için karnına baskı yöntemi kullanılmamalı, kolayca geriye iteleceği için parmakla’da çıkarılmaya çalışılmamalıdır. Bebeklerde ağız içi görerek ve dikkatli kontrol edilmelidir.
SOLUNUM YOLLARI TIKANMASI VE İLK YARDIM UYGULAMALARI yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.
SOLUNUM YOLLARI TIKANMASI VE İLK YARDIM UYGULAMALARI İlk Yorumu Sen Yap Yazar:

Tutmayın beni... Yorum yazcam.

Yorum ekleye bilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

 

Yorum içerisinde kullanabileceğiniz Html tagları :
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Yazıya yorum yazdığınızda yorumunuzun hemen yanında bir Gravatarınız yayınlanacaktır.Hani benim Gravatarım?.