Tavuk Yemenin Faydaları

Son yıllarda piliç eti çok yenir olmuştur. Piliçte yağ olmadığı için hazımları kolaydır. Nekahat devresinde olanlara ve hazımsızlık çekenlere piliç tav­siye edilir. Yenilecek piliçler, mümkün mertebe tabii yemlerle beslenmiş ol­malı. Kır hayvanları tercih olunur. Yağsız olmalıdır. İlâç fabrikası artıkları veya bayatlamış et, balık vb. hayvani ar­tıkları yedirilen piliçlerin etleri zararlıdır. Bilhassa kalp ve da­mar hastalıkları olanlara çok zarar verir. Allerjisi olanlara çok dokunur . Alınacak piliç 1 kg.’dan ağır olmalıdır. Tavuklar 1,5-2 yıldan faz­la yaşlı olmamalıdır. Yaşlı tavukların hazmı çok zor olur. Tavuklar fırında kızartılırken üzerine tereyağı değil, sıvı bit­kisel yağ sürülmelidir. Tereyağ ayrışır ve sağlığa zararlı olur. Ayrıca kızarmış tavuğun derisi de yenmemelidir.

Tavuk Yemenin Faydaları yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.
Tavuk Yemenin Faydaları İlk Yorumu Sen Yap Yazar:

Tutmayın beni... Yorum yazcam.

Yorum ekleye bilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

 

Yorum içerisinde kullanabileceğiniz Html tagları :
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Yazıya yorum yazdığınızda yorumunuzun hemen yanında bir Gravatarınız yayınlanacaktır.Hani benim Gravatarım?.