Turşu nasıl yapılır Turşu Tarifi

Turşu yapacağınız sebzeleri seçerken sert, taze, kabuklarının parlak görünümlü ve zedelenmemiş olmasına özen gösterilir. Sebzeler ne kadar taze ve diri olursa turşunun dayanma süresi o kadar artar. Mutlaka iri kaya tuzu kullanın. Çünkü rafine tuz turşunun kısa zamanda yumuşamasına sebep olur.

Tuz oranına dikkat edilmeli. Tuz oranını az olması, istenmeyen zararlı canlıların üremesine ve turşunun yumuşamasına neden olur.

Turşuyu ekşimesi için 18-20 derece sıcaklıkta  4-6 hafta bekletin.

Turşu olgunlaştıktan sonra serin bir yerde muhafaza edin. Turşunun üzeride beyaz kalın bir zar halinde maya tabakası oluşursa temizleyin.

Turşunun serin bir yerda saklanması kalıcılığını arttırır.

Turşunun çabuk ekşimesini isteyenler bidonun içerisine birkaç tane nohut atabilirler.

Turşunuzu kurduktan sonra şişenin ağzını kapatmadan bir- iki dafne yaprağını koyarsanız turşular güzel kokar.

Not:Sirke ile turşusu kurulan sebzeler patlıcan, kelek, acur, salatalık, pancar, limon ile turşusu kurulan sebzelere beyaz lahana ve kırmızı lahanayı örnek verbiliriz. Bazı sebze ve meyveler ise ne sirka nede linon suyu kullanılır.

Turşu nasıl yapılır Turşu Tarifi yazısına ait etiketler : , ,
Turşu nasıl yapılır Turşu Tarifi yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.
Turşu nasıl yapılır Turşu Tarifi İlk Yorumu Sen Yap Yazar:

Tutmayın beni... Yorum yazcam.

Yorum ekleye bilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

 

Yorum içerisinde kullanabileceğiniz Html tagları :
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Yazıya yorum yazdığınızda yorumunuzun hemen yanında bir Gravatarınız yayınlanacaktır.Hani benim Gravatarım?.