Üniversite Harçları Kalktı Mı ?

Üniversite Harçları ve Açıköğretim Harçları Kalktı Mı ? sorusuna bu gün akşam yanıt geldi. ANKA haberin verdiği bilgiye göre Bakanlar Kurulu toplantısından sonra Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç hükümet sözcüsü olarak birinci öğretim üniversite harçlarının ve anadolu üniversitesinin harçlarının kalktığını bildirdi.  Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç müjdeli haberi verdi. Birinci öğretim üniversite ve Açıköğretim harçları kalktı.

Bütün öğrencileirn merakla beklediği ve okul harçlarının kalkması için çalışmalarını sürdüren hükümet harçları kaldırdı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bir süre önce bahsettiği üniversite öğrencileri için harçların kaldırılmasının bugün yapılan toplantıda bir kararnameyle gerçekleştiğini ifade eden Arınç,

“Bundan böyle birinci öğretimden katkı payı alınması yani harçlar tamamen kaldırılmıştır. 2011-2012 öğretim yılı sayısı itibariyle 1 milyon 524 bin 380 öğrenci harçların kaldırılmasından doğrudan istifade edecektir. Aynı şekilde açıköğretimden katkı payının alınmasına da son verilmiştir. 2011-2012 eğitim öğretim yılında 1 milyon 951 bin 494 öğrenci de bundan istifade etmiş olacaktır. Birinci öğretimden ve açıköğretimden harçların kaldırılmış olması gerçekleşmiştir. Bu akşam mükerrer ya da yarın ki Resmi Gazete’de bu karar yayınlanmış olacaktır” diye konuştu.

Bülent Arınç, birinci öğretim ve açıköğretim öğrencilerden alınan ücretin “katkı payı” yani olarak adlandırıldığını, buna karşın ikinci öğretim öğrencilerinden alınan ücretlerin “öğrenim ücreti” olduğunu bu nedenle ikinci öğretimden alınan öğretim ücretinin devam edeceğini kaydetti. Hükümet olarak sadece birinci öğretimde 1 milyon 524 bin 380 öğrenci ile açıköğretimde 1 milyon 951 bin 494 öğrenciden katkı payını kaldırdıklarını, toplam 3.5 milyon öğrenciyi etkileyen bu düzenlemeyle birlikte ikinci öğretim için ayrıca bir kanun çıkarılması gerektiğini belirtti.

Kaynak : Üniversite ve Açıköğretim Harçları Kalktı Mı ? & Üniversite Harçları Kalktı Mı ?

 

Üniversite Harçları Kalktı Mı ? yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.
Üniversite Harçları Kalktı Mı ? İlk Yorumu Sen Yap Yazar:

Tutmayın beni... Yorum yazcam.

Yorum ekleye bilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

 

Yorum içerisinde kullanabileceğiniz Html tagları :
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Yazıya yorum yazdığınızda yorumunuzun hemen yanında bir Gravatarınız yayınlanacaktır.Hani benim Gravatarım?.