Zeytin yağlılarda pratik bilgiler

ZEYTİN YAĞLILAR NASIL PİŞİRİLMELİ ?

Zeytin yağlı yemek yaparken mümkün olduğunca az suyla ve kısık ateşte pişirmeye özen gösterin. Zebelerin kısık ateşte salacağı su, yemeğin pişmesi için yeterlidir.Gerekirse çok az su ekleyebilirsiniz.

ZEYTİN YAĞLILARA SARIMSAK LEZZETİ

Pişirme sırasında zeytin yağlılara ekleyeceğiniz şeker ve sarımsak, yemeklerinize lezzet katar.

ZEYTİNYAĞLILAR KARARMASIN

Zeytin yağlı yemekleri pişirirken kararmaması için pişirmeden önce sebzeleri limonlu suda bekletin ve yemek piştikten sonra soğuyana kadar tencerenin kapağını açmayın.Zeytin yağlı yemeklerinizi pişirir pişirmez değil bir gün dinlendirdikten sonra ikram edrseniz daha lezzetli olur.

DOLMA İÇİ HAZIRLARKEN

Zeytin yağlı dolmaya kattığınız piriç, fıstık ve baharatı kavurduktan sonra tencerenn kapagığını kapatıp beş on dakika dinlendirin.Böylece demlenen pirincin içine baharat kokusu iyice siner.Ve dolmanız daha lezzetli olur.

ZEYTİN YAĞLI SARMA YAPARKEN

Zeytin yağlı sarma yaparken iç malzemeyi kavurduktan sonra tencereyi ocaktan alıp, ince kıyılmış dereotu, maydanoz ve taze naneyi enson ilave edin.Dajha sonra on dakika dinlendirip sarmanızı yapın. Sarmaları tencereye koyarken ise her katına sıva yağ ve limon suyu katıp, üzerlerini örtecek kadar su ekleyin.Önce hararetli,sonra hafif ateşte suyunu çekene kadar pişirin.

BARBUNYA PİLAKİ

Barbunya pilaki çok sulu olursa ve çorba görüntüsün de olursa içine bir miktar ceviz koyun. Ceviz hem barbunyanın suyunu alacak hemde ayrı lezzet katacaktır.

DOLMANIN DİBİNİN TUTMAMASI İÇİN

Zeytin yağlı yemek pişirirken tencerenin dibinin tumasını istemiyorsanız,sebze yapraklarının saplarına ( lahana asma yaprağı, maydanoz gibi ) tencerenin dibine kafes şeklinde dizip dolmaları üzerine dolmaları koyun.

ENGİNAR YAPARKEN

Zeytinyağlı enginar yaparken, önce zeytinağını 1 taalı kaşığı unla kavurup, diğer malzemeleri sırasıyla katın.

ZEBZELER PARLAK  GÖRÜNSÜN

Zeytinyağlı yemek yaparken,kullanacağınız sebzelerin daha parlak görünmesini sitiyorsanız tencerenin içini tuz ve limonla ovalayınız.

ZEYTINYAĞINI HİSSEDİN

Zeytinyağlı yemek pişireceğiniz zaman yemek için gerekli yağın yarısını pişirme aşamsına kalan diğer yarısınıyemeğin altını kapattıtan sonra üzerine gezdirin ve kapağını kapatın ve bu sekilde soğutun.Böylece yemeğinizde zeytiyağının tadı ve aroması daha yoğun hissedilir.

DOMATESİN KABUKLARINI SOYARKEN

Zeytin yağlı yemeklere katacağımız domatesleri kabuklarını daha kolay soymak için domatesleri suya batırıp çıkarın ve soyun.

Zeytin yağlılarda pratik bilgiler yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.
Zeytin yağlılarda pratik bilgiler İlk Yorumu Sen Yap Yazar:

Tutmayın beni... Yorum yazcam.

Yorum ekleye bilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

 

Yorum içerisinde kullanabileceğiniz Html tagları :
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Yazıya yorum yazdığınızda yorumunuzun hemen yanında bir Gravatarınız yayınlanacaktır.Hani benim Gravatarım?.