iPhone 5 Özellikleri ve Fiyatı

Herkesin heyecanla beklediği iPhone 5 dün akşam Türkiye saati ile 20:00’da tanıtıldı. Merakla beklenen yeni iPhone 5 kimilerini çok heyecanlandırsa da kimi Apple severler için bu etkiyi yaratmadı. Yeni iphone 5 için yapılan dedikoduların bu sefer doğru çıkması açıkçası bende de heyecan yaratmadı. Yeni  iPhone 5 tanıtılmadan önce sosyal medyaya düşen iPhone 5 resimleri ve dedikodular bir kez daha doğru çıktı. Steve Jobs öldükten sonra daha radikal kararları daha kolay almaya başlayan Apple firması yeni iPhone 5’de Steve Jobs’un kuralına uyarak elde kolay tutulacak şekilde üretildi. Yeni iPhone 5’de çok büyük değişiklikler olmasa da göze çarpan durumlarla ilgili sizlere bilgi vereceğim. Apple’in ürünlerini üretirken sabit felsefesinden vazgeçmemiş ve yeni iPhone 5’i eski iPhone 4S’e göre daha hafif ve ince olarak kullanıcılarına sundu. Tek fark yeni iPhone 4″ lik bir ekrana sahip.

Yeni iPhone 5’in elde kullanımını etkilememek için genişliğini değiştirmedi ancak boyunda 8,6 mm daha uzun. Ağırlık olarak daha hafif olmasına rağmen iPhone 4s’de bulunnan 3.5 inçlik ekran yerine 4 inçlik bir ekrana sahip. Çözünürlük olarak yine aynı ekran olmasına rağmen daha geniş ekranda HD kalite’deki filmler  yeni ekranda daha sağlıklı görünecek. Yeni tasarımı bir önceki modele ( iPhone 4S ) göre  %18 daha ince ve %12 daha hafif.

Yeni iPhone 5’in diğer güzelliği ise daha da incelmesi. Gözle görülür bir incelme olduğunu söyleyebilirim. Ancak tasarım konusunda değişiklik yapmaması açıkçası büyük hayal kırıklığına yol açtı.

Yeni iPhone 5 uzamasına rağmen genişliği aynı kalması telefonu tek elle kullanım kolaylığının devam etmesine etken olmuş. Yeni iPhone’da ki diğer dikkat çekici konulardan biri ise 30 pin’lik şarj adaptörünün değişmesi ve yerine 9 pinli şarj adaptörünün gelmesi. Tabiki bu durum bir çok Apple kullanıcının eski şarj aletlerini kullanamayacakmıyız sorusunu akıllara getiriyor. Ama bunun içinde ufak bir adaptör kullanılmış bu adaptör ile şarj aletini küçük pinli yapabiliyorsunuz. Resimlerde ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

Tasarımda yaptıkları bir diğer değişiklik ise kulaklık takma yerinin alt kısıma taşınmış olması. Üst kısımda bulunan kulaklık deliği aşağı taşınmış ve yeni bir kulaklık tasarımı ile kullanıcılarının beğenilerini kazanacağını düşünmüş. Yeni kulaklık tasarımı da oldukça ilginç bir tasarım. Kulaktan düşmemesi için yapılan ve binlerce prototip içinden seçilen yeni kulaklık oldukça modern duruyor.

Bunun dışında dikkat çeken diğer özelliklerden biri ise yeni iPhone 5’in 3 mikrofona sahip olması. Ön kameranın yanında altta ve arka tarafta bulunan mikrofonlar ses kalitesinin daha iyi iletilmesi için ve çevredeki fazla sesleri azaltmak için koyulmuş. Konuşma kalitesinde artış sağlanarak daha kaliteli ve berrak sesle konuşulması sağlanmak istenmiş. Alt resimde mikrofonların yerleri de gösterilmiş.

Gelelim bir diğer özelliğe bunu önceden gelecek iphone’da yapmaları gereken öneriler arasında kendi çapımda söylemiştim. Benim gibi bir çok kullanıcının da yorumları aynı yönde olacak ki ön kamera da iyileştirmeye giden Apple VGA kamerayı kaldırarak ön kısıma 1.2 MP’lik bir kamera koyulmuş. Arkadaki kameranın özellikleri hala aynı zaten 8 MP’lik HD kalite bir kameraya sahip olduğu için fazla yorum yapmaya gerek kalmıyor. Ön kameraya yapılan iyileştirme oldukça güzel ancak ben ön kameraya flash koyulmasını ve arka kameranın LED flaşının ikiye çıkarılmasını beklerdim. Gece çekimlerinde iyileştirmeler yapılmış olsa da yinede yeterli ışık olmadığında sağlıklı bir çekim alınamıyor.

İŞLEMCİ

Samsung Galaxy 3 ile çift çekirdekli bir işlemci getirerek Apple’ın bir adım önüne geçmişti ancak bu rekabeti geride bırakmayan Apple iPhone 4s’de kullandığı A5 işlemciyi değiştirdi ve A6 işlemci yarattı. A6 işlemci A5 işlemciye göre 2 kat daha hızlı ve ekran grafik hızı ise 2 kat daha güçlü yapılmış durumda. A6 işlemciyi deneme şansımız şimdilik olmasa da Samsung Galaxy 3’ün önüne geçebilecek mi merak konusu açıkçası.

iPhone 5′in Arka Kamerası – iSight

Bu konudan zaten yazımda bahsetmiştim ama tekrardan hatırlatmakta fayda var arka kamerada iyileştirmeler yazılımsal olarak yapılmış ve %40 daha hızlı çekim yapabiliyor. 1080p HD film çekebiliyorsunuz. Ayrıca İOS 6 ile beraber panoromik çekimde geliyor. böylelikle Samsung’da var neden Apple’da yok denilen bu eksiklikte kapanmış olacak. Bu arada İOS 6 yeni iPhone 5 satışa çıkmadan 2 gün önce yani 19 Eylül 2012’de piyasaya sürülecek. Yüz tanıma özelliği fotoğraflarla birlikte videoya da gelmiş durumda. Ön kameradan da 700p ile kayıt yapabileceksiniz.

NANO SİM

iPhone 5 ile gelen diğer özelliklerden biri ise nano sim kartın gelmesi. Bu durum açıkçası kullanıcıları sinirlendirecek bir durum çünkü nano simkartı eski simkartlar gibi küçültüp oluşturamayacağız. Bu nedenle de biraz sinir bozucu bir durum. Türkiye’ye Aralık ayında girmesi beklenen iPhone 5 için ayrı bir sim kartı satın almanız gerekecek. Bu nedenle Amerika’dan getirip hemen telefonu kullanmak isteyecek olan kullanıcılar Türkiye’de ne yazık ki kullanamayacak. Bunun için girişe başlayan operatör firmaları nano sim kartı ne zaman getirir bilinmez ama nano sim kartı diğer telefonlarda kullanamayacak olmamız oldukça sinir bozucu bir hal aldırıyor.

iPhone 5 Ne Zaman Türkiye’de satışa çıkacak ?

Apple’ın yaptığı açıklamada 21 Eylül’de başlanılacak satışta Amerika, Kanada, İngiltere, Fransa, Almanya, ve Japonya, Singapur’da satışa sunulmaya başlanıcak. Daha sonraki satış ise 28 Eylül’de olacak. 28 Eylül’de satışa sunulacak ülkeler Avrupa ülkeleri olacak ancak Türkiye bu ülkeler arasında ne yazık ki yok. Türkiye’de resmi satışı Aralık ayını bulacak.

iPhone 5 ABD – Türkiye’de ne kadara satılacak ?

Apple yine geleneğini bozmadı ve yeni iPhone 5’i ABD’de 2 yıl kontratlı olarak 16GB’sini 199 $ satışa sundu her sene olduğu gibi iPhone 4S’in fiyatı ucuzladı yerine iPhone 5 199 dolar oldu. Türkiye’deki fiyatı ne kadar olacak diye soranlar olabilir tahmini olarak 1800 – 2200 TL arası olacağını tahmin ediyorum. Yani şu anda iPhone 4S ne kadar ise Türkiye piyasasına girdiğinde de iPhone 5 aynı fiyat olacaktır.

iPhone 5 Panaroma

Panaromik çekim İOS 6 ile birlikte geliyor. Eklenti olarak indirdiğimiz panaromik çekimi direk iPhone 5’de bulabileceksiniz. Bu uygulamadan iPhone 4S ve iPhone 5’i olanlar yararlanabileceğini belirtmek isterim.

Yorumlarım

Sonuç olarak yeni iPhone beklediklerimden farklı bir yenilik getirmedi. Bu sefer donanımsal yeniliğe gittiklerini görüyorum. Tasarımda değişiklik yapmamaları ve 4 inçlik bir ekranı Apple severlere sunmaları bu telefonu almak için heveslendirecek bir durum olduğunu düşünmüyorum ancak yinede Apple apple’dır. Ölüsü alınır diyenlerdenseniz sizin için bulunmayacak bir telefon. Yeni telefonda yenilikler yerine iyileştirmeler geldiğini görüyorum. Beni açıkçası tatmin etmedi bunu belirtmek isterim. Ekran’ın boylamasına büyümesi iyi olmuş ancak nereye kadar gidecek bu büyüme merak ediyorum. Genişleme gelmeden büyümesi biraz garip geldi ama diyecek birşey bulamıyorum. Telefonu elime aldığım zaman daha detaylı yorumlar yapacağım. Bu arada yeni iOS 6 ile bir çok yenilik ve farklılıklar gelecek bunu bildirmek isterim. Amerika’dan telefonu getirmeyi düşünen arkadaşlarımız nano simkart olayına dikkat etsin yoksa telefon elinizde patlar nano simkart çıkana kadar kullanamazsınız =) Sizin için uzunca bir tanıtım yazısı oluşturdum umarım beğenirsiniz ve sizlerinde değerli yorumlarını almak isterim.

Konu ile alakalı yorum yapmak ve soru sormak isterseniz tıklayınız.

iPhone 5 Özellikleri ve Fiyatı yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.
iPhone 5 Özellikleri ve Fiyatı İlk Yorumu Sen Yap Yazar:

Tutmayın beni... Yorum yazcam.

Yorum ekleye bilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

 

Yorum içerisinde kullanabileceğiniz Html tagları :
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Yazıya yorum yazdığınızda yorumunuzun hemen yanında bir Gravatarınız yayınlanacaktır.Hani benim Gravatarım?.